skip to content

Newsletter Sign up

Corinium Facilities

Centurion Football

Our Sponsors

  • Costwold Water Park Hotel
  • Bluestone Insurance Services
  • David M.Coe Financial Planning
  • Statehouse Financial Advisors
  • Thifty Car and Van Rental
  • Sollertis
  • Murfitts/PRO-gran
  • Mainstream digital
  • McDonalds Cirencester
  • Total Teamwear

Academy drawn away at Oldland Abbotonians in the FA Youth Cup

The early rounds of the 2018-19 FA Youth Cup have been made.

This season's Youth Cup sees a total of 521 clubs involved, with the competition kicking-off with the preliminary round which will take place from Monday 3 September

Winning clubs from that round will then progress to the first round qualifying stage, which takes place two weeks later from Monday 17 September.

THE FA YOUTH CUP
PRELIMINARY ROUND
TIES TO BE PLAYED IN WEEK COMMENCING MONDAY 3 SEPTEMBER 2018
1 Chester-Le-Street Town v Ryton & Crawcrook Albion
2 Workington v Hebburn Town
3 Stockton Town v South Shields
4 AFC Darwen v Hyde United
5 FC United of Manchester v Nantwich Town
6 Prescot Cables v Abbey Hey
7 Curzon Ashton v Witton Albion
8 Marine v Southport
9 Stockport County v Radcliffe
10 Chester v Sandbach United
11 Ashton Town v Altrincham
12 West Didsbury & Chorlton v City of Liverpool
13 Litherland Remyca v Cheadle Town
14 Ashton Athletic v Mossley
15 Bootle v Vauxhall Motors
16 Staveley MW v Bradford (Park Avenue)
17 Handsworth Parramore v York City
18 Steeton v Harrogate Railway Athletic
19 Ossett United v Silsden
20 Farsley Celtic v Tadcaster Albion
21 Selby Town v Frickley Athletic
22 Rossington Main v Shelley
23 Pickering Town v Nostell MW
(walkover for Nostell MW – Pickering Town withdrawn)
24 Deeping Rangers v Harrowby United
25 Heather St Johns v Lincoln United
26 Cleethorpes Town v Eastwood Community
27 Dunkirk v Basford United
28 Grantham Town v Harborough Town
29 Bottesford Town v Sandiacre Town
30 Buxton v Blaby & Whetstone Athletic
31 West Bridgford v Dronfield Town
32 Alfreton Town v Long Eaton United
33 Anstey Nomads v Ashby Ivanhoe
34 Mickleover Sports v Boston United
35 Hinckley v Aylestone Park
36 Spalding United v Bourne Town
37 Newcastle Town v Bedworth United
38 Stafford Rangers v Stourbridge
39 Halesowen Town v Nuneaton Griff
40 Alvechurch v Stratford Town
41 Rushall Olympic v Leek Town
42 Bromsgrove Sporting v Haughmond
43 Coventry Sphinx v Coton Green
44 Ellesmere Rangers v Racing Club Warwick
45 Coleshill Town v Walsall Wood
46 Kidderminster Harriers v Dudley Town
47 AFC Telford United v Evesham United
48 Leamington v Eccleshall
49 Lye Town v Lichfield City
50 Nuneaton Borough v Hednesford Town
51 Brackley Town v St Ives Town
52 Peterborough Sports v Biggleswade Town
53 Rothwell Corinthians v Cogenhoe United
54 Godmanchester Rovers v Potton United
55 AFC Rushden & Diamonds v Peterborough Northern Star
56 Huntingdon Town v Bugbrooke St Michaels
57 Kettering Town v Desborough Town
(walkover for Kettering Town – Desborough Town withdrawn)
58 Irchester United v AFC Dunstable
59 Kempston Rovers v Corby Town
60 Gorleston v March Town United
61 Whitton United v Ipswich Wanderers
62 Walsham Le Willows v Haverhill Rovers
63 Mildenhall Town v Histon
64 Dereham Town v Fakenham Town
65 Framlingham Town v King's Lynn Town
66 Wisbech St Mary v Hadleigh United
67 Swaffham Town v Needham Market
68 Felixstowe & Walton United v Bury Town
69 Norwich United v Woodbridge Town
70 Hitchin Town v Barking
71 Cheshunt v Welwyn Garden City
72 Tower Hamlets v Heybridge Swifts
73 St Margaretsbury v Walthamstow
74 Redbridge v Hullbridge Sports
75 Clapton v Tring Athletic
76 Woodford Town v Grays Athletic
77 St Albans City v Ware
78 Aveley v Potters Bar Town
79 Royston Town v Chelmsford City
80 Great Wakering Rovers v Waltham Abbey
81 Witham Town v East Thurrock United
82 Concord Rangers v Saffron Walden Town
83 Hertford Town v Barkingside
84 Romford v Hoddesdon Town
85 Codicote v Takeley
86 AFC Hornchurch v Ilford
87 Hanwell Town v Hendon
88 Haringey Borough v Wingate & Finchley
89 Colney Heath v Ashford Town (Middx)
90 Staines Town v Flackwell Heath
91 Burnham v Aylesbury
92 North Greenford United v Harefield United
93 Spelthorne Sports v Chalfont St Peter
94 Uxbridge v Amersham Town
(walkover for Uxbridge – Amersham Town withdrawn)
95 Leverstock Green v Cockfosters
96 Chesham United v Sandhurst Town
97 Harrow Borough v Hayes & Yeading United
98 Enfield Town v Wallingford Town
99 CB Hounslow United v Abingdon United
100 Shrivenham v Buckingham Athletic
101 Northwood v Brimsdown
102 Glebe v Dartford
103 Phoenix Sports v Herne Bay
104 Cray Wanderers v Holmesdale
105 Sevenoaks Town v Tooting & Mitcham United
106 Dulwich Hamlet v Fisher
107 Croydon v Cray Valley (PM)
108 Lingfield v Lewisham Borough
(walkover for Lingfield – Lewisham Borough withdrawn)
109 Welling United v Eastbourne Borough
110 Eastbourne United v Chatham Town
111 Hollands & Blair v Erith & Belvedere
112 Ramsgate v Tonbridge Angels
113 Bridon Ropes v VCD Athletic
114 Ashford United v Erith Town
115 South Park v Abbey Rangers
116 Chichester City v Raynes Park Vale
117 Three Bridges v Steyning Town Community
118 Crowborough Athletic v Mile Oak
119 Burgess Hill Town v Whitehawk
120 Hackney Wick v Sutton Common Rovers
121 East Preston v Newhaven
122 Dorking Wanderers v Chertsey Town
123 Leatherhead v Whyteleafe
124 Haywards Heath Town v Lancing
125 Knaphill v Shoreham
126 Horley Town v Loxwood
127 Hastings United v Metropolitan Police
128 Camberley Town v Corinthian Casuals
129 Worthing United v Woking
130 Clanfield 85 v Hungerford Town
131 Thame United v Banbury United
132 Fleet Spurs v Basingstoke Town
133 Fleet Town v Thatcham Town
134 Alton v Bracknell Town
135 Hartley Wintney v Ascot United
136 Windsor v Binfield
137 Andover Town v Ardley United
138 Christchurch v Team Solent
139 Sholing v Salisbury
140 Farnborough v Cove
141 Tuffley Rovers v Bitton
142 Chippenham Town v Yate Town
143 Oldland Abbotonians v Cirencester Town
144 Bishops Cleeve v Almondsbury
145 Portishead Town v Radstock Town
146 Wellington AFC v Odd Down
147 Torquay United v Elburton Villa
148 Bath City v Street
149 Weston Super Mare v Helston Athletic
150 Frome Town v Wells City
151 Welton Rovers v Keynsham Town
 
MATCH DATES
All ties must be played in week commencing Monday 3 September 2018, kick-off 7.00pm, unless mutually agreed otherwise.
Matches in The FA Youth Cup Competition take priority over all other matches with the only exception being home first team commitments.
 
Qualifying Competition – Ties must only be played in the week commencing:-
First Round Qualifying Monday 17 September 2018
Second Round Qualifying Monday 1 October 2018
Third Round Qualifying Monday 15 October 2018
Competition Proper – Ties to be played by the closing date:-
First Round Proper Saturday 3 November 2018
Second Round Proper Saturday 17 November 2018
Third Round Proper Saturday 15 December 2018
Fourth Round Proper Saturday 19 January 2019
Fifth Round Proper Saturday 9 February 2019
Sixth Round Proper Saturday 2 March 2019
Semi Final Saturday 23 March 2019
Final to be confirmed

This entry was posted on 09 July 2018 at 09:41 and is filed under Miscellaneous | Academy. You can leave a response here.

Bookmark with:

  • Delicious
  • Digg
  • Reddit
  • StumbleUpon

Leave a Reply

(Required)

(Required, not published)

Cirencester Town FC © 2011 - 2018